گذری بر HTML5

گذری بر HTML5

تعدا بازدید: 412 1398/03/08-12:27

زبان HTML5 یک زبان نشانه گذاری است که برای ساخت و ارائه محتوا در وب جهانی مورد استفاده قرار می گیرد...

HTML چیست ؟

واژه HTML کوتاه شده عبارت Hyper Text Markup Language است و به معنای زبان نشانه گذاری فوق متن می‌باشد. Html زبان استاندارد طراحی سایت است که برای ساختن و ارائه محتوا به شبکه جهانی وب کاربرد دارد. کليه کدهای صفحات در نهايت به کدهای HTML تبديل شده و توسط مرورگر نمايش داده می‌شوند به طوری که مرورگر‌ها نمی‌توانند هیچکدام از کدها از جمله کدهای asp و pup را شناسایی نمایند و  تنها کد قابل فهم برای آنها، HTML می‌باشد. درHTML بخش‌های مختلف توسط اجزايی به نام تگ از هم جدا شده، که هر کدام دارای کاربرد و ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. اين تگ‌ها به مرورگر اعلام می‌کنند که هر بخش از صفحه، چه نوع عنصری است و بايد به چه صورت نمايش داده شود.

ده نکته کلیدی برای بهبود فرآیند بهینهHtml5 چیست و چه فرقی با html دارد؟

ویژگی‌های HTML چیست؟

در يک صفحه HTML می‌توان انواع عناصر از قبيل متن، تيتر، عکس، جدول  و ... را قرار داد، که برای هر عنصر بايد از تگ‌های خاص آن استفاده نمود. صفحات HTML متشکل از کد‌هایی متنی‌ می‌باشد، بدین معنا که برای تصویر، جدول و ... کدهای اچ تی ام ال مربوط به هر یک را باید نوشت و موتورهای جستجو به هنگام برخورد با این کد‌ و تگ‎ها، المنت‌های مرتبط با آن را نمایش می‌دهند. HTML  در بر گیرنده مفاهیم خاصی هستند که تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند، برای مثال برچسب‌هایی برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر درشت و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند به صفحات دیگر در HTMLتعریف شده‌اند.  

زبان HTML5 چیست؟

زبان HTML5 یک زبان نشانه گذاری است که برای ساخت و ارائه محتوا در وب جهانی مورد استفاده قرار می گیرد. این پنجمین و نسخه اصلی فعلی استاندارد HTML است و XHTML را نیز شامل می شود. HTML5معرفی شد تا نه تنها HTML4، بلکه همچنین XHTML1 و DOM Level 2 HTML را نیز اضافه کند. این زبان شامل مدل پردازش دقیق برای تشویق پیاده سازی ها با سازگاری بیشتر است. گسترش، بهبود و بهینه سازی نشانه گذاری در دسترس برای اسناد، معرفی نشانه گذاری و رابط برنامه نویسی کاربردی برای برنامه های وب پیچیده از جمله وظایف این زبان می باشد.

ویژگی های شاخص

نشانه گذاری

زبان HTML5 عناصر و ویژگی های معمولی را نشان می دهد که در وب سایت های مدرن مورد استفاده قرار می گیرند. با وجود شباهت نشانه گذاری این زبان با SGML، نحو HTML5 دیگر بر اساس SGML نیست و با آن تفاوت دارد. اما با این حال به طوری طراحی شده تا با تجزیه و تحلیل رایج نسخه های قدیمی تر از HTMLسازگار باشد.

مدیریت خطا ها

این زبان به طوری طراحی شده که مرورگر های قدیمی می توانند به راحتی با اون کار کنند و به مشکل بر نخورند. در مقایسه با HTML 4.01، مشخصات این زبان دستور العمل های مفصلی برای لغو و تجزیه با این هدف که مرورگر های سازگار نتایج مشابهی در تجزیه نحوی نادرست تولید می کنند، دارد. اگرچه HTML5 در حال حاضر رفتار سازگار با اسناد برچسب soup را تعرفی می کند، اما این اسناد مطابق با استاندارد های این زبان نیستند.


علت برتری  Html5 بر HTML چیست؟

1- شامل جزئیات مدل‌های پردازش است تا پیاده سازی سازگارتری داشته باشد. 2- نشانه گذاری برای اسناد در دسترس را گسترش، بهبود و توجیه می‌کند. 3- نشانه گذاری و رابط برنامه نویسی کاربردی را برای برنامه‌های پیچیده تحت وب معرفی می‌نماید. 4- کاندیدای بالقوه‎ای برای برنامه‌های کاربردی تلفن همراه کراس پلت فرم محسوب می‌شود. 5- با در نظر گرفتن توانایی اجرا بر روی دستگاه‌های کم قدرت مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها طراحی و ساخته شده است به همین دلیل قابلیت پشتیبانی از دستگاه‌های تلفن همراه را دارد. 6- پشتیبانی مرورگرهای اصلی از جمله Chrome ، Safari ، Firefox ، Opera ،  IE از Html5 وجود دارد. 7- با استفاده از CSS3 کار می‌کند و استفاده از W3C ویژگی‌های بیشتر و چشمگیری به آن افزوده است.8- به دلیل انعطاف پذیری بالا، برای برنامه نویسی‌های ساده و منطقی مناسب است. 9- قابلیت کدگذاری ویدئو، صدا و تصاویر را دارد. 10- درحال تبدیل شدن به یک استاندارد جدید می‌باشد. 

در این نوع کدنویسی به طراح وب این امکان داده می‌ شود تا بدون نصب پلاگین های اضافی یا استفاده از Flash ، به سایت خود عناصر زیادی را اضافه کنند.

میزان فعالیت توسعه ‎دهندگان HTML5 در جهان:

html5-3

چرا HTML5؟

 • کد های تمیز  و ساختار یافته جهت بارگذاری سریعتر صفحه

 • تعامل بهتر کاربر و کاربرد پذیری

 • استفاده از تگ‎های نشانه ‎گذاری برای دسته بندی مطالب سایت

 • امکان طراحی اشیا و اشکال به صورت ۲ بعدی و غیر منظم با استفاده از تگ

 • امکان پخش فایل های صوتی و تصویری بدون نیاز به نرم افزارهای جانبی با استفاده از تگ‎ها

 • اضافه شدن کنترل های جدید فرم همانند Email، Calendar، Date  و Time

 • امکان ذخیره اطلاعات بر روی مرورگر کاربر

 • طراحی مناسب سایت برای نسخه موبایل

میزان محبوبیت HTML5 در مقایسه با ActionScript – گوگل تِرند:

html5-2

 

    

نظرات کاربران

 دوره طراحی سایت و سئو تون عالی بود دوره طراحی سایت و سئو تون عالی بود
1398/11/12 - 02:36
 

کرونا هوشمند اسمارت کرونا